Çin Yapımı Taklit Hereke Halıları | Hereke Halısı Alanlar

Hereke Belediyesi’nin lağvedilmesinin ardından Çinliler, kendi ülkelerinde dev bir Hereke Sanayi Bölgesi kurmuşlardır. 2008’de çıkan Belediyeler Kanunu’yla Hereke Belediyesi kapatılınca Çinliler bu ismi kullanarak üretime başlamışlardır. Şu anda bu sanayi bölgesinde üretilen Çin yapımı halılara Hereke etiketi yapıştırılmaktadır.

Çin’de Hereke halıları makinede üretilmekte ve gerçek ipek kullanılmamaktadır. Bu halıların kaliteleri oldukça düşüktür. Çinlilerin yaptığı bu üretim neticesinde hem tüketici kandırılmakta hem de haksız rekabet yaşanmaktadır. Çinliler desenleri kopyalamakta ancak kaliteyi kopyalayamamaktadır. Hereke.com internet adresi ise uzun uğraşlar sonunda Hereke Halıcılar Derneği tarafından Çinli internet tüccarlarından satın alınmıştır.

Hereke, ipek üretimi yapılan Bursa’ya yakın olduğundan dolayı halıcılık için gerekli şartlar bu kasabada kendiliğinden oluşmuştur. Ayrıca Hereke’nin İstanbul’a yani Osmanlı sarayına yakın olması da halıcılığın gelişimini olumlu yönde etkileyen bir başka faktördür.

Hereke halılarının ekonomik olduğu kadar kültürel ve sanatsal boyutu da vardır. Bu halılar Türk kültürünün taşıyıcısı olma nitelikleriyle dünya çapında büyük ilgi görmektedir. Her sene pek çok orijinal Hereke halısı yurt dışındaki halı meraklılarına satılmaktadır. Hereke halısının en çok ihraç edildiği yerler Avrupa ülkeleri, ABD ve Japonya’dır.

Ne var ki bu halıların üretiminde geçmişe göre azalma söz konusudur. Pek çok uzman, Hereke halısı üretiminin geleceğiyle ilgili kaygı duymaktadır. Örneğin eskiden Hereke’de evlerde de dokuma yapılmaktayken artık sadece dokuma fabrikasında üretim yapılmaktadır. Bu noktada hem özel firmalara hem de devlete Hereke halısının korunması açısından büyük görevler düşmektedir. Hem kültürel hem de ekonomik değeri olan ve Türk folklorunun izlerini taşıyan bu eşsiz halıların üretiminin yeniden ivme kazanması için gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte çalışmalar yürütmek gerektiği açıktır. Hereke halısına sahip çıkmak aynı zamanda kendi tarihimize ve kültürümüze de sahip çıkmak anlamına gelmektedir.

Author: Hali Alanlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir